داکت اسپیلت چیست

folder_openمقالات آموزشی
commentبدون دیدگاه

داکت اسپیلت ها از جمله رایج ترین سیستم های تهویه ای با توجه به دارا بودن قابلیت تامین سرمایش و گرمایش و راندمان بالا محسوب میگردند. این سیستم متشکل از یک یونیت داخلی-هواساز- و یک یونیت خارجی –کندانسور- بوده است که توسط لوله های مسی به یکدیگر متصل میگردند میباشد.

سیکل سرمایشی

سیکل تبریدی در داکت اسپیلت ها مشابه کولر های گازی و اسپیلت ها میباشد که شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، اپراتور و تغییر فاز مبرد خواهد بود.

در این سیکل، گاز خنک کننده درون کمپرسور که نقش فشرده ساز سیال تراکم پذیر با صرف انرژی مکانیکی را داراست، متراکم می گردد و به سبب همین امر و انتقال پر فشار آن به سمت کندانسور دمای گاز به میزان قابل توجهی افزایش میاید. با انتقال به کندانسور یا چگالنده گرمای حاصله از گاز گرفته میشود و به حالت مایع تبدیل میگردد. سپس مایع مورد نظر ضمن خروج از کندانسور و گذر از لوله مویی و یا شیر انبساط، دچار افت فشار شدید میشود که مقداری حالت دو فازی (مایع/گاز)  به خود گرفته و سپس به اپراتور(تبخیر کننده) انتقال پیدا میکند. در اپراتور که مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک میباشد که در بخش داخلی دستگاه تعبیه میگردد، مبرد تبخیر شده و حالت گازی به خود میگیرد و در این حین سرمای خود را به لوله های اپراتور منتقل میسازد . هوای اتاق با گردش پروانه فن داخلی از یک سمت  وارد یونیت شده و با عبور از بین لوله های سرد شده ی اپراتور گرمای خود را از دست داده و سرد میشود و به کمک فن تعبیه شده به محیط مورد نظر تزریق میگردد. مبرد تبخیر شده توسط اپراتور دوباره به سیکل بازگشته و توسط کمپرسور متراکم میگردد و این روند به همین طریق ادامه میابد.

 

سیکل گرمایشی

نحویه تامین گرمایش در داکت اسپیلت ها مشابه فن کویل ها بوده به این جهت که جریان آب گرم تامین شده توسط موتورخانه و یا پکیج ها با ورود به دستگاه از داخل کویل ها عبور کرده و آن ها را گرم مینماید ودمای  جریان هوای ورودی از طریق فن ها با گذر از کویل های گرم شده، افزایش میابد و به کمک فن تعبیه شده به محیط مورد نظر انتقال میابد.

 

شرکت صنایع تهویه پارس سعید طراح و تولید کننده داکت اسپیلت ها در ظرفیت های مختلف، تضمین کننده ی برترین کیفیت و بالاترین راندمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست